• História a súčasnosť

„Nie to, čo mám, ale to, čo viem,

je mojím bohatstvom ...“

Vznik plnoorganizovanej a zároveň obvodovej základnej školy sa datuje v školskom roku 1966/67.

Brány tejto školy sa otvorili 1. septembra 1967, do jednotlivých pavilónov sa však „nasťahoval„ život až v školskom roku 1967/68.

Prvým riaditeľom tejto ZŠ sa stal p. Jozef Výrostek( 1967 – 1971 ).

Počet žiakov k 1.11.1967 bol 198.

Významné aktivity, záujmová činnosť :

-         folklórny súbor Belanka( p. uč. Chovancová),

-         gymnastický krúžok ( p. uč. Výrosteková),

-         tanečný krúžok a krúžok šikovných rúk ( p. uč. Farkašová).

Ďalší riaditelia ZŠ Košická Belá

p. Štefan Galeštok     1971 – 1982

p. Milan Bagoni         1982 – 1991

p. Milan Grančaj        1991 – 1992

p. Zita Vámošová       1992 – 1998

p. Ján Lapšanský        1998 - 2023

p. Ľubica Mihaľová    2023

Škola sa nachádza v malebnom prostredí Volovských vrchov v blízkosti Ružínskej priehrady.

Budova základnej školy sa skladá z piatich pavilónov, ktoré sú pospájané pergolami.

Jeden pavilón je vyčlenený pre materskú škôlku.

Škola bola projektovaná ako 14 triedna, v súčasnosti  má 11 tried z toho 3 špeciálne učebne – učebňa fyziky a chémie, výpočtovej techniky a školskej dielne. V hlavnej časti školy sa okrem učebne výpočtovej techniky nachádza školská jedáleň, zborovňa, riaditeľňa a školská knižnica.

V areáli  školy sa nachádza futbalové ihrisko. Pred hlavným vchodom do budovy školy sa nachádza pomník obetiam padlým v 2.svetovej vojne.

Od 1.4.2002 má škola právnu subjektivitu a podľa finančných možností sa snaží zlepšovať pracovné prostredie žiakov i zamestnancov školy.

Talentovaní žiaci našej školy sa zapájajú do olympiád, súťaží, záujmových činností. Škola dosahuje dlhodobo popredné umiestnenia v prírodovedných súťažiach, v recitačných súťažiach, v oblasti spevu, výbornú úroveň má i turistický oddiel (účasť i na medzinárodnej súťaži). Žiaci navštevujú rôzne krúžky.