Otepľovanie planéty v dôsledku ľudskej činnosti sa zrýchľuje. Kritickú hranicu oteplenia o 1,5 stupňa Celzia dosiahneme už čoskoro. Okrem klimatickej však prebieha aj zmena v našej spoločnosti, myslení a správaní. Preto sme sa my, piataci, v tomto školskom roku rozhodli stať „greenfluencermi“ a zapojili sme sa do kampane KlímaTYzuj sa!
September - Adoptuj si strom
Stromy patria k najúčinnejším pomocníkom v boji proti zmene klímy. Okrem estetickej funkcie absorbujú oxid uhličitý, filtrujú znečisťujúce látky v ovzduší, poskytujú tieň, zadržiavajú vodu v krajine, spevňujú pôdu... V rámci septembrovej výzvy sme si adoptovali lipu, ktorá sa nachádza na našom školskom dvore. Rozhodli sme sa, že okolo nej budeme zbierať odpadky a ochránime ju pred bezcitným zaobchádzaním.
Október - Vyber si domáce
Ľudia často uprednostnia kúpu nablýskaného jablka zo zahraničia. Je za tým paradoxne mnohokrát nižšia cena, nedokonalý vzhľad alebo neochota zistiť si informácie o pôvode potravín. V triede sme usporiadali súťaž o najchutnejšie jablko. Rozprávali sme sa o tom, odkiaľ prinesené jablká pochádzajú a aká je ich uhlíková stopa.
November - Zaujímaj sa
Zmena klímy je problém globálny, ale adaptácia na ňu je lokálna záležitosť. Existuje veľa adaptačných opatrení, ale mnoho ľudí stále nevie, čo môžu sami vo svojom okolí zmeniť. Myslia si, že to musia byť zložité technologické riešenia. Založiť biodiverzitnú lúku či dažďovú záhradu však zvládne každý. Veríme, že sa nám tieto nápady podarí zrealizovať aj v našej škole.
December - Nenechaj ju v kúte stáť
Aj obyčajná pokrievka je super „bojovník“ so zmenou klímy. Keď ju doma budete používať, spotrebujete až 4-krát menej energie ako bez nej. V rámci pokusu sme uvarili cestoviny v hrnci s pokrievkou i bez pokrievky. Zisťovali sme, o koľko minút sa skráti doba varenia, ak bude hrniec prikrytý.
Január - Skombinuj sa
V hektickej dobe nám ide o čas a auto sa zdá byť tým najrýchlejším riešením. Lenže čo keď už má auto každý? Čo keď každý má autá dve? Kŕmiť, parkovať a starať sa o tento prostriedok rýchlej mobility sa v preplnených mestách stáva skôr príťažou ako výhodou. Napriek tomu je pre nás ťažké sa auta ako symbolu slobody a nezávislosti vzdať. V prvom mesiaci nového roka sme premýšľali nad tým, či už pre našu mobilitu neexistuje lepšie riešenie. Na celú alebo časť cesty sme vymenili auto za prostriedok, ktorý namiesto fosílnej energie využíva na pohon tú našu.
Február - Zatepli sa
Vo februári sme sa namiesto prekurovania triedy dohodli na spoločnej stratégii „zateplenia“- do školy sme si nosili čaj v termoskách a v triede sme si spoločne zacvičili.
Marec - Zvoľ si stratégiu
Nakupujem, teda som. Všetci nakupujeme podľa nejakých preferencií – s ohľadom na cenu, zvyk, praktickosť, čas... Častokrát však pritom zabúdame aj na ekologický aspekt. V rámci aktuálnej výzvy sme v triede zorganizovali Výmennú burzu nepotrebných vecí. Zistili sme, že mnohé veci, ktoré sme doma nepotrebovali a s najväčšou pravdepodobnosťou by skončili v odpade, dokázali niekoho zo spolužiakov potešiť.
Apríl - S burinou do kuchyne
Príroda nám dáva omnoho viac, ako si myslíme. V apríli sme sa do svojho jedálnička zaradili divé rastliny a buriny. V školskej kuchynke sme si pripravili šalát z púpavových listov a praženicu so žihľavou.
Máj - Kúpele pre vrabce
V máji sme sa snažili potešiť operených obyvateľov školského dvora. Zo starého hrnca, kamienkov, rastlín a zeminy sme vytvorili ostrov života, ktorý v horúčavách poskytne vrabčiakom napájadlo i bazén na kúpanie v jednom.
Jún - Dnes si to eko užijem
Aj Noc v škole sme sa snažili pripraviť s ohľaduplnosťou ku klíme. Používali sme vlastné hrnčeky, znovupoužiteľné slamky, večer sme sa nesprchovali (nebolo to úplne dobrovoľné, ale nejaké litre vody sme ušetrili:D) a vzniknutý odpad sme po akcii starostlivo vytriedili.
Mgr. Antónia Deptová a Ewobox.sk